22. októbra sme sa so žiakmi 7., 8. a 9. ročníka vybrali na dôležitú cestu do koncentračného tábora Osvienčim a vyhladzovacieho tábora Brezinky v Poľsku. Cieľom tejto exkurzie nebolo len získať vedomosti o histórii, ale aj prehĺbiť našu empatiu a porozumenie voči obetiam holokaustu a dozvedieť sa o hrôzach, ktoré sa tu odohrávali počas II. svetovej vojny. Naša skupina žiakov a rodičov bola sprevádzaná p. u. Bodišovou, Funtalovou a Ledneczkym.
Po príchode do Osvienčimu nás naša sprievodkyňa informovala o histórii tábora, založeného v roku 1940. Vysvetlil nám, že Osvienčim bol pôvodne zriadený ako pracovný tábor, no neskôr sa stal symbolom holocaustu a genocídy. Počas prechádzky areálom sme navštívili múzeum, v ktorom sme mali možnosť vidieť množstvo historických artefaktov, vrátane osobných predmetov obetí, ktoré svedčili o ich tragických osudoch. Naša pozornosť sa upriamila aj na vystavené fotografie a dokumenty, ktoré nám ukázali, ako vyzeral každodenný život v tábore. Bolo ťažké predstaviť si, čím si títo ľudia museli prechádzať.
Následne sme sa presunuli do Brezinky, kde sa rozprestieral obrovský areál tábora. Tu sme videli zachovalé baraky, ktoré kedysi slúžili na ubytovanie väzňov. Sprievodkyňa nám prerozprávala príbehy jednotlivcov, ktorí prešli touto bránou smrti.
Exkurzia do Osvienčimu a Brezinky bola pre nás všetkých výnimočná a emotívna. Tieto miesta sú pre nás všetkých mementom, ktoré nám pripomína, aké dôležité je nezabúdať na históriu a učiť sa z nej, aby sa podobné tragédie nikdy nezopakovali.